Máte radi ticho v dome?
Keďže okná nielen prepúšťajú svetlo do interiéru, ale prenášajú aj hluk zvonku, spoločnosť AGC ponúka vo svojom sortimente aj sklo Sratophone, vrstvené sklo, ktoré okrem základnej bezpečnostnej funkcie poskytuje aj zvýšenú protihlukovú izoláciu. Zdrojom hluku môžu byť nepríjemné zvuky z dopravy, od susedov, od detí hrajúcich sa vonku atď. Bezpečnostné vrstvené sklo je vybavené špeciálnou akustickou fóliou. Vďaka nej vrstvené sklo zachytáva zvuk a blokuje prenikanie hluku. Ako je to možné? Špeciálna akustická medzivrstva PVB (polyvinyl-butyral) funguje ako protihluková bariéra, ktorá bráni tomu, aby sa hluk z vonkajšieho prostredia dostal oknom do kľudného interiéru. Čím vyššia je zvuková izolácia zasklenia, tým je vyšší užívateľský komfort, ktorý pozitívne pôsobí na zdravie a pohodu.
Aké sú hlavné vlastnosti a výhody protihlukových skiel?
Akustická izolácia
Hlavnou funkciou týchto skiel je znižovanie prieniku hluku do interiéru. Vďaka špeciálnym úpravám skiel, napríklad pomocou akustickej fólie, môžu tieto sklá výrazne znižovať úroveň hluku, čím zlepšujú komfort v obytných aj komerčných priestoroch. Tieto sklá sú navrhnuté tak, aby účinne izolovali zvukové frekvencie, ktoré sú pre ľudské ucho najrušivejšie, ako sú dopravný hluk alebo stavebné práce.
Viacvrstvová konštrukcia
Rovnako ako vrstvené bezpečnostné sklá, aj akustické sklá využívajú vrstvené konštrukcie, kedy sú dve alebo viac sklenených tabúľ spojené pomocou medzivrstvy, ktorá pohlcuje a tlmí zvukové vlny. Táto konštrukcia nielen zvyšuje akustickú izoláciu, ale taktiež poskytuje ďalšie výhody, ako je bezpečnosť alebo ochrana proti UV žiareniu.
Kombinácia s izolačným sklom
Sklá s ochranou proti hluku môžu byť súčasťou izolačných dvojskiel alebo trojskiel. V tomto prípade zaisťujú nielen tepelnú izoláciu, ale aj vynikajúcu ochranu proti zvukovým vlnám, čím poskytujú komplexné riešenie pre energeticky efektívne a tiché bývanie.
Zlepšenie kvality života
Hluk môže byť zásadným rušivým faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu spánku, koncentráciu a celkovú pohodu. Sklá s ochranou proti hluku výrazne znižujú hladinu okolitého hluku, najmä v oblastiach s vysokou hladinou hluku, ako sú mestá, rušné ulice alebo priemyselné zóny. V dôsledku toho prispievajú k zdraviu a psychickej pohode obyvateľov.
Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti
Nehnuteľnosti vybavené protihlukovými sklami sú vysoko cenené, najmä v husto obývaných oblastiach. Tento prvok zvyšuje komfort a atraktivitu nehnuteľnosti, čo môže viesť k vyššiemu ohodnoteniu a vyššej predajnej cene.
Energetická úspora
Kombinácia akustických skiel s izolačnými prvkami (napr. dvojsklá alebo trojsklá) umožňuje zachovať príjemnú teplotu v interiéri, čo vedie k nižšej potrebe vykurovania v zime a chladenia v lete. Tým sa zabezpečí nielen tepelný a akustický komfort, ale aj energetická úspora.
Ochrana súkromia
Sklá s akustickou ochranou dokážu nielen tlmiť hluk prichádzajúci zvonku, ale aj zabrániť šíreniu hluku z budovy. To znamená, že poskytujú vyššiu úroveň súkromia, či už v domácnostiach, kanceláriách alebo konferenčných miestnostiach.
Flexibilita a dizajnové možnosti
Akustické sklá sú dostupné v rôznych hrúbkach a možno ich kombinovať s ďalšími funkciami, ako je napríklad protislnečná ochrana alebo bezpečnostné prvky. Vďaka tomu sa dajú ľahko integrovať do moderných architektonických riešení bez toho, aby sa narušila estetika budovy.
Tieto vlastnosti robia sklá s ochranou proti hluku ideálnym riešením pre budovy a domy, v ktorých sa kladie dôraz na tiché a príjemné prostredie.
V škále výrobkov AGC vyhľadávajte zasklenie Thermobel TG Stratophone alebo Thermobel TG Stratobel
Ako funguje tlmenie zvuku v oknách?
Tak ako všetky vlny, aj zvukové vlny sa v rôznych materiáloch spracúvajú odlišne. Sklenené tabule ako pevný materiál s rovným povrchom vo veľkej miere odrážajú zvukové vlny, avšak keďže ide o tenkú vrstvu, zvukové vlny ju dokážu rozkmitať a preniesť tak časť vlnenia ďalej. V dištančnej komore izolačného skla sa zvuk vplyvom obsahu plynu spomalí a rozvibruje sklo, cez ktoré práve prešiel. V uzavretej komore sa zvuk šíri ďalej do druhého skla. Čím je komora medzi sklami širšia, tým sú vibrácie skiel menej synchronizované (dochádza k oneskoreniu vibrácií vnútorného skla ) a zvuk je vďaka tomu lepšie utlmený. Naopak, pri úzkej medzisklennej komore vibrujú obe sklá rovnako a hluk sa prenáša. Existuje riešenie buď voľbou asymetrických/rôznych hrúbok skiel, alebo len vrstveného skla s mäkkou, t. j. absorpčnou medzivrstvou PVB.
Základná terminológia
Ochrana proti hluku sa meria pomocou troch rôznych hodnôt: index vzduchotesnosti Rw (definovaný v norme EN 12758), ktorý sa vyjadruje v decibeloch (dB). Každý zvuk je vlnenie a čím vyššie sú vlny, tým hlasnejšie ho vnímame. Od nízkofrekvenčného hluku pomalej dopravy až po vyššie zvukové frekvencie, vznikajúce pri detských hrách. Hluk sa ďalej charakterizuje frekvenciou (počtom vĺn za sekundu), ktorá sa udáva v Hz. So zvyšujúcou sa frekvenciou sa zvuk posúva k vyšším nepríjemným tónom. Hlasitosť sa nazýva aj akustický tlak a udáva sa v dB.
Najdôležitejším bodom z hľadiska vnímania hluku však je, že ľudské ucho nepočuje všetky frekvencie rovnako. Ľudské ucho najlepšie počuje zvuky s frekvenciou medzi 1000 Hz a 5000 Hz.